1966 r. Na bazie tworzonej już od 1963 r. biblioteki powołana zostaje Biblioteka Główna Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Jej siedzibą jest budynek przy ul. Luboszyckiej, gdzie na kilku regałach na parterze ustawia się 4 tysiące książek i nieco ponad 100 czasopism. Pierwszym dyrektorem biblioteki zostaje Tadeusz Stożek, który tworzy bibliotekę od podstaw. Jego praca zostaje doceniona przez Ministra Nauki, który w 1969 r. nadaje mu tytuł bibliotekarza dyplomowanego, pierwszego i przez wiele lat jedynego na Opolszczyźnie. Więcej
W 1969 r. w eterze pojawiają się amatorskie audycje Studenckiego Studia Radiowego Emiter. Pod opieką kierownika Grzegorza Cegielskiego, na sprzęcie i taśmach przekazanych przez polskie radio, za pośrednictwem radiowęzła ,,Emiterowcy” umilają czas kolegom z akademików. Radiowcy z politechniki rozwijają też kulturę studencką Opola, organizując wieczorki jazzowe, poetyckie i taneczne. Już w pierwszych latach jest ich aż sześćdziesięciu!
Radio Emiter - (prawie) pół wieku w eterze
W 1961 r. uczelnia (wówczas działająca jeszcze pod szyldem Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej) otrzymała od miasta budynek przy ul. Luboszyckiej 7, użytkowany dotąd przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną, która udzieliła gościny studentom Punktu. W nowym obiekcie organizuje się 10 laboratoriów, gabinet geodezyjny oraz kreślarnię, które szybko wypełniają się wyposażeniem przekazanym przez lokalne zakłady: Hutę ,,Małapanew”, Cukrownię Wróblin, czy Zakłady Silników Elektrycznych w Brzegu.
Pierwsza siedziba uczelni
Odkąd w Opolu pojawili się studenci – odtąd pojawiła się studencka zabawa! Jedyne w Polsce, niepowtarzalne (nie tylko dzięki nazwie) juwenalia w piastowskim grodzie mają długie tradycje, zapoczątkowane przez pionierskich piastonaliowiczów z Wyższej Szkoły Pedagogicznej istniejącej w Opolu od 1954 r. Studentów z WSI nie trzeba było zachęcać do współpracy przy organizacji żakinady. Zwłaszcza, że w owym czasie WSP tworzyły głównie studentki…
Nie lada Żakinada
Co prawda już w 1964 roku w murach opolskiej uczelni rozdano pierwsze dyplomy, jednak należy pamiętać, że opieczętowane były one przez Politechnikę Śląską. Pierwszymi w historii, prawdziwymi inżynierami ,,made in Opole” zostało dopiero 73 absolwentów ,,studiów inżynierskich dla pracujących”, którzy obronili się w roku akademickim 1966/67. Dyplom z numerem 1 otrzymał Henryk Achtelik. Przeczytajcie jego
wspomnienie.
Inżynierowie made in Opole
Wśród jednostek ogólnouczelnianych, które – obok trzech wydziałów: Budowlanego, Elektrycznego oraz Mechanicznego powstały w 1966 r., znalazło się także Studium Wojskowe (na zdjęciu studenci odbywający szkolenie wraz z paniami Danutą Paciej i Krystyną Olewicz z dziekanatu). Jego działalność zakończyła się wraz z czasami, o których mówi się, że minęły słusznie. Nie oznacza to jednak, że politechnika na zawsze porzuciła mundur!
Za mundurem uczelnia sznurem
W 1966 roku obok trzech wydziałów powołane zostają jednostki ogólnouczelniane, w tym Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, którego kierownikiem zostaje Adam Muryło). Dziś trzydziestu lektorów ze Studium Języków Obcych prowadzi zajęcia – również on-line – z języka niemieckiego, angielskiego oraz polskiego, jako obcego dla wszystkich studentów oraz chętnych pracowników uczelni.
Na językach
Budowa pierwszego akademika przy ul. Oleskiej 102 rozpoczęła się w 1967 r. Skojarzenie z ,,zabawą na 102″ jest jak najbardziej zasadne. Wiadomo przecież, że wiekszość studenckich legend, życie napisało w akademikach…To tu kosztuje się pierwszej, prawdziwej samodzielności, tu zawiera się jedyne w swoim rodzaju przyjaźnie i zdobywa unikalne doświadczenia. Stąd też wyrusza się na Żakinadę.
Miasteczko akademickie
1970 rok to ważny moment w życiu żaków: rusza stołówka studencka przy ul. Oleskiej. W ciekawym architektonicznie obiekcie, do syta może się najeść 1500 osób. Dziś głodny student ma do dyspozycji kilka bufetów oraz stołówkę Strefa, gdzie na poranną jajecznicę może przyjść z akademika w kapciach.
Nie tylko słoiki
W październiku 1975 r. oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny Instytutu Budowy Maszyn Wydziału Mechanicznego przy ul. Oleskiej (dziś Mikołajczyka). W jego wzniesieniu spory udział mieli sami studenci, którzy w czynie społecznym, pomagali przy budowie i …dogłębnie zapoznawali się z leżącymi u podstaw mechaniki zasadami dynamiki sformułowanymi przez Newtona. ,,Zmiana ruchu jest proporcjonalna do przyłożonej siły poruszającej i odbywa się w kierunku prostej, wzdłuż której siła jest przyłożona” – to przecież nic innego jak opis lotu porcji piachu z łopaty. Wkopanie kamienia węgielnego przez rektora Rościsława Oniszczyka (na zdjęciu) miało miejsce w 1973 r.
Siedziba Mechaników
W 1976 r. lokalna prasa rozpisywała się o sukcesach naszych studentów. SKN Klakson otrzymał nagrodę na XV Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych Uczelni Technicznych za referat pt. ,,Stan regulacji silnika Fiat 126p, a ochrona naturalnego środowiska człowieka”.
SKN – niemałe sukcesy w badaniach maluchów (z historii uczelni)
Pierwsze w historii politechniki, rzeźbiarskie dzieło stanęło w uczelnianym holu w 1978 r. w związku z nadaniem Wyższej Szkole Inżynierskiej imienia gen. Aleksandra Zawadzkiego. Było to właśnie brązowe popiersie patrona, które jednak trafiło po 1989 r. do magazynu w ślad po tym, jak imię uczelni z dokumentów i pieczęci trafiło do archiwów.
Rzeźby na uczelni
Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy archiwalną fotografię z obchodów święta na naszej uczelni, wykonaną w latach 70′. Studentki i wykładowczynie były w owych czasach raczej rzadkością na uczelni technicznej, należy jednak pamiętać, że jednym z najbardziej zasłużonych twórców Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu była doc. Maria Jastrzębska – dziekan Wydziału Elektrycznego w latach 1970-71 – która w 1968 r. zorganizowała na młodej uczelni i objęła kierownictwo nad Zespołem Automatyki, Elektroniki i Telemechaniki.
55 lat Dnia Kobiet na naszej uczelni
W 1970 roku powstaje Akademicki Klub Żeglarski, który ma swoją bazę nad jeziorami turawskimi. Spadkobiercami AKŻ jest Studenckie Koło Żeglarskie Szekla, które powstało w 2013 r.
Ahoj politechniko!
1985 r. – przy Wyższej Szkole Inżynierskiej powstaje Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców pod kierownictwem Mariana Urbańskiego. Na roczny, płatny kurs zapisują się kandydaci na studia techniczne, medyczne i ekonomiczne pochodzący z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Dziesięciu wykładowców pomaga słuchaczom nie tylko w opanowaniu szeleszczącego słownictwa, ale też w zaadoptowaniu się do życia w obcej kulturowo rzeczywistości.
Chrząszcz brzmi na politechnice
Rekrutacja przez internet wydaje się dziś młodym ludziom oczywista, ale ich starsi koledzy nie znali sieci. Pierwsza wersja portalu Politechniki Opolskiej (poniżej) powstała na początku 1997 r., ma więc 19 lat, czyli tyle, co maturzyści. Pierwsza strona internetowa uczelni miała wzorzystą tapetę i litery 3D – czyli graficzny kanon, obwiązujący każdego szanującego się pioniera internetu. Już wtedy mieliśmy wersję anglojęzyczną strony i relikt czasów pierwszych przeglądarek – ,,maszynkę przekodowującą polskie znaki”.
Nasz portal to rówieśnik maturzystów
Odra grzała się, huczała i wypluwała metry taśmy perforowanej, a jej moc obliczeniowa wynosiła 60 tysięcy operacji na sekundę, co zapierało dech w piersi ówczesnym inżynierom, którzy od kilku lat (a ściślej od konferencji poświęconej maszynom matematycznym w Zakopanem w 1968 r.) mieli już swoją nazwę: informatycy.
Odra i inne cybercuda
Już w trzecim roku po uzyskaniu uprawnień do nadawania stopnia doktora, w 1983 r., nastąpiła pierwsza obrona pracy doktorskiej. Jej autorem był Bogdan Pala, a uroczysta obrona miała miejsce 4 maja. Data ta już na zawsze zwiąże się z historią uczelni
Prawa doktorskie na uczelni
W 1989 r. nastąpiło uroczyste otwarcie parkingu przy ul. Oleskiej. Świat się zmienia, przybywa samochodów. Nie na próżno przecież nad rozwojem motoryzacji pracuje się w pobliskiej Katedrze Pojazdów Drogowych i Rolniczych Wydziału Mechanicznego. Widywane pod wydziałem ,,maluchy” stopniowo ustepują miejsca zachodnim wozom, a poczciwy trabant staje się maskotką AZS.
Kierowcy mile widziani
W 2000 roku Politechnika Opolska przystępuje do programu wymiany akademickiej Erasmus. Pierwszym koordynatorem programu został Janusz Fijak, a pierwszymi uczelniami współpracującymi z Opolem jest 8 ośrodków z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Francji. Na pierwszy ogień (czy raczej blask unijnej gwiazdki) zgłosiło się 32 studentów, z czego – otrzymawszy od uczelni kieszonkowe w kwocie 260 euro – wyjechało dziewięciu.
Era Erasmusa
Przełom wieków okazuje sie przełomowy dla politechnicznego sportu. Student II roku wychowania fizycznego i sztangista Grzegorz Kleszcz podnosi 405 kg w dwuboju i zdobywa ósme miejsce na igrzyskach olimpijskich w Sydney, a zawodnicy piłki siatkowej AZS Politechniki Opolskiej po raz pierwszy w historii awansują do I ligi państwowej.
Przełom wieków - przełom w sporcie
Pierwsza w skali uczelni umowa licencyjna została zawarta w 2002 r. Umowa dotyczyła sprzedaży oprogramowania służącego do lokalizacji zwarć w liniach wysokiego napięcia, którego autorem był prof. Jerzy Wróblewski z Katedry Elektroenergetyki.
Patent na innowacyjność
. 2003 – I Opolski Festiwal Nauki. Dwie największe opolskie uczelnie – politechnika i uniwersytet zapoczątkowały organizację największego wydarzenia popularyzującego wiedzę w regionie. Jego ideę tak przedstawił pierwszy koordynator festiwalu z ramienia PO, prof. Wiesław Drobek: ,,Chcemy skądinąd poważne sprawy naukowe przedstawić w sposób łatwy i zrozumiały dla szerokiego kręgu odbiorców, używając formy nierzadko ludycznej.”
Nauka pod namiotem
Październik 2008 (Rok Szczura) – Po dwóch latach przygotowań swoją działalność inauguruje zainicjowane przez ówczesnego prorektora ds. nauki prof. Marka Tukiendorfa Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza. Instytut powołany został jako trzeci w Polsce i do dziś jedyny przy uczelni technicznej. Jego zadaniem jest popularyzacja wiedzy o potężnym (nie tylko powierzchniowo) Kraju Środka, nauka języka i wymiana międzynarodowa, której partnerem jest w Opolu Politechnika Pekińska.
Polak - Chińczyk dwa bratanki
W 2009 rusza – nowatorskie w skali kraju – Centrum Obsługi Studenta, czyli centralny dziekanat obsługujący studentów wszystkich kierunków i typów studiów. COS lokalizuje się w olbrzymim pomieszczeniu w ,,Łączniku”, choć – dzięki zastosowanemu specjalnemu oprogramowaniu większość spraw studenci mogą załatwić zdalnie, nie spędzając ani minuty w kolejce.
COS to jest coś!
8 listopada 2011 z okazji jubileuszu 45- lecia opolskiej uczelni technicznej, dokładnie w 110 lat po przyznaniu pierwszego w historii ,,nobla” (Wilhelmowi Rentgenowi) politechnika otworzyła pierwsze w historii muzeum lamp rentgenowskich.Patrząc na opasłe gabloty i ustawione całymi szeregam machiny, trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się tak skromnie…
Wszystkie światła na lampy
Inauguracja Dziecięcej Politechniki Opolskiej, czyli cyklu wykładów prowadzonych przez naukowców naszej uczelni dla starszych dzieci (9-12 lat) miała miejsce 15 listopada 2008 r. W pierwszej edycji imprezy wzięło udział 200 młodych słuchaczy, którzy przez cały rok wytrwale zbierali pieczątki do swoich pierwszych w życiu indeksów i brali udział w konkursach. Dla młodszych i starszych studentów
Na kołach, gąsienicach i… nakrętkach od słoików na przełomie maja i czerwca na Politechnikę Opolską zjeżdżają się roboty ze wszystkich zakątków kraju i Europy, aby ścigać się ze sobą w kilkunastu, emocjonujących konkurencjach. I choć gabaryty większości z nich nie przekraczają rozmiarów (niech konstruktorzy wybaczą określenie) świnki morskiej, to ich zdolność bojowa, pomysłowość budowy i precyzja wykonania robią naprawdę gigantyczne wrażenie.
Festiwale, festiwale...
Już ostatnie budynki dawnych koszar – dziś centrum uczelni – przy ul. Prószkowskiej przeszły gruntowny remont i zyskały nowe przeznaczenie. Przypomnijmy po krótce prawie stuletnie dzieje tego miejsca. Historia II kampusu mogłaby się zacząć tak, jak historia naszego miasta, czyli od okrzyku O! Pole!
Od pola do ,,Opola” – historia II kampusu
–
Były to trudne czasy, ale one spowodowały, że ujawnili się ludzie odważni, prawi i bezinteresowni, dla których dobro kraju, regionu, uczelni, szacunek do człowieka były najważniejsze. – pisze w s swoim wspomnieniu dr Zygmunt Kasperski.
Wspomnienie o uczelnianej Solidarności
Miejsce uroczystych wydarzeń na uczelni w obiektywie przedwojennego mistrza fotografii Maxa Glauera.
Dom fotografa był otwarty dla przyjaciół, ludzi kultury i młodych talentów. Jego życiowe credo „Przyjaźni i sztuce” wisiało w miejscu widocznym dla wtajemniczonych. Przychodził tu opolski dyrygent Petruschke, poeta Paul Keller, przyjaciel Glauera – pisarz Alfred Nowiński. 100 lat temu w naszej auli
WŁADZE DZIEKAŃSKIE 55-lecia
Przypomnijmy wszystkich, którzy na przestrzeni lat kierowali wydziałami oraz instytutami, powołanymi w latach 1975 – 1990 w miejsce wydziałów.
Dziekani wszystkich kadencji
HISTORIA WYDZIAŁÓW
Po powołaniu Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, równocześnie z Wydziałem Mechanicznym i Elektrycznym, utworzony został Wydział Ogólnotechniczny. W roku 1967 otrzymał on nazwę: Wydział Budownictwa Lądowego. Początkowo studia prowadzone były systemem wieczorowym. W roku akademickim 1968/1969 przyjęto pierwszych studentów na studia dzienne.
Historia Wydziału Budownictwa i Architektury
Wydział rozpoczął działalność w 1966 roku, kiedy dzięki szerokiej społecznej inicjatywie, 1 czerwca utworzona została Wyższa Szkoła Inżynierska. Faktycznie jednak rozpoczął swoje funkcjonowanie jeszcze w ramach dawnego Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej w Opolu w strukturze Wydziału Ogólnotechnicznego.
Historia Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
Wydział Mechaniczny, wcześniej pod innymi nazwami (Wydział Budowy Maszyn, Instytut Budowy Maszyn), działa od momentu powołania uczelni w 1966 roku jako Wyższej Szkoły Inżynierskiej, i należy do trzech najstarszych jednostek Politechniki Opolskiej
Historia Wydziału Mechanicznego
Początki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii sięgają 1 listopada 1995 r., kiedy to mocą uchwały Senatu Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, podjęto decyzję o utworzeniu na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki kierunku wychowanie fizyczne na poziomie wyższych studiów zawodowych (licencjackich).
Historia Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii
W 1992 roku uruchomiono na Wydziale Mechanicznym na kierunku mechanika i budowa maszyn specjalność o nazwie zarządzanie. Od roku akademickiego 1993/1994 uruchomiono studia inżynierskie na kierunku zarządzanie. Jednocześnie z dniem 1 września 1993 roku Minister Edukacji Narodowej zatwierdził przekształcenie Studium w międzywydziałowy Instytut Zarządzania.
Kalendarium Wydziału Ekonomii i Zarządzania
W 1975 r. powołano międzywydziałowy Instytut Matematyki, Fizyki i Chemii, w skład którego weszły trzy zakłady – Zakład Matematyki, Zakład Fizyki oraz Zakład Chemii. Zadaniem powołanych jednostek było prowadzenie zajęć dydaktycznych z fizyki, matematyki i chemii dla studentów wszystkich wydziałów uczelni.
Historia Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki