Jubileuszowe fonogramy Orkiestry Politechniki Opolskiej i el12 Opole Politechnic Band – Generacja 2.0

Jubileuszowe fonogramy Orkiestry Politechniki Opolskiej i el12 Opole Politechnic Band – Generacja 2.0

Dział Promocji, Komunikacji i Kultury Politechniki Opolskiej jest wydawcą dwóch fonogramów, które są dostępne na platformie SoundCloud.

Pierwszy z nich to e-longplay „15 na 15” Orkiestry Politechniki Opolskiej 2006-2021. Jest to ostatni element (po specjalnej edycji folderu zespołu, znaczku pocztowym, podwójnej edycji „Z orkiestrą po Odrze”, XXV edycji Warsztatów Muzycznych) spinający Jubileusz 15-lecia działalności zespołu.

Na krążek składa się 15 utworów wybranych z koncertów orkiestry w latach 2018-2020. Jest to w całości wydawnictwo „na żywo”. Nagrania współtworzą dwa pozostałe składy: Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu (także jubilatka, świętująca 60-lecie działalności) oraz Grudzicka Orkiestra Dęta. Wszystkie zespoły pod dyrekcją Przemysława Ślusarczyka od lat koncertują pod marką grupy koncertowej el12 Opole Politechnic Band, której mecenasem jest Przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o. Album został sfinansowany ze środków Rektora Politechniki Opolskiej.

Impulsem do stworzenia zespołu stał się występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu na uroczystości rozdania dyplomów absolwentom Wydziału Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Było to w styczniu 2006 roku. Muzycy z „Elektryczniaka” wystąpili na zaproszenie dziekana prof. Tomasza Boczara, a ich prowadzący – Przemysław Ślusarczyk – wpadł na pomysł, że skoro swoją orkiestrę ma szkoła, to powinna ją mieć również uczelnia, zwłaszcza, że część muzykujących uczniów staje się potem jej studentami, a obie placówki: szkołę i politechnikę, łączy ścisła współpraca.

Inicjatywę poparł ówczesny rektor prof. Jerzy Skubis oraz prorektor ds. studenckich prof. Jerzy Jantos.

Jeszcze w tym samym miesiącu ogłoszono oficjalny nabór do orkiestry, a wkrótce rozpoczęto regularne próby. Grupa studentów Politechniki Opolskiej wzmocniona o kolegów z  ODZSE w Opolu zadebiutowała koncertem przed licznie przybyłą publicznością podczas Święta Politechniki Opolskiej, które odbyło się w II kampusie uczelni, 4 maja 2006 r. 

Od samego początku orkiestra regularnie koncertuje na terenie miasta Opola i w kraju w ramach autorskich cyklów: „Muzyczne impresje” , „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz w nowatorskich formatach: „Opolski Ekspres Dęty” i „Z orkiestrą po Odrze”. Te trzy ostatnie imprezy zostały nagrodzone wyróżnieniem – Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. W 2020 roku „Opolski Ekspres Dęty” otrzymał nagrodę „Opolska Marka 2019″ w kategorii „promocja regionu”.

W repertuarze zespołu znajdują się nie tylko przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej, ale też własne kompozycje Przemysława Ślusarczyka. OPO jest zawsze życzliwie przyjmowana przez publiczność, a w 2010 roku zdobyła II nagrodę w XVIII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej – Leśnica 2010 w Lichyni.

Siedzibą zespołu i miejscem prób jest zespół dydaktyczny „Łącznik” przy ulicy Mikołajczyka 16. Nieprzerwanie trwa także nabór do orkiestry, która otwarta jest nie tylko dla studentów opolskich uczelni.

Więcej informacji, spis kompozycji, wkładki do płyty oraz nagrania na stronie: https://www.opo.art.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=252

Bezpośredni link do płyty: https://soundcloud.com/orkiestry-dete-opole/sets/15-na-15-orkiestry-politechniki-opolskiej-2006-2021

 

Drugim fonogramem jest album „Pozytywny przepływ energii II”, którego wykonawcą jest formacja el12 Opole Politechnic Band – Generacja 2.0. To kontynuacja w nowej odsłonie projektu kameralnego składu wykonującego polistyle muzyczne wraz z improwizacją włącznie. To także album „na żywo”, na który składa się 9 wybranych pozycji z koncertu w ramach cyklu „Z orkiestrą po zamkach i pałacach”, który odbył się 11 czerwca tego roku w Pałacu Większyce. Patronem zespołu jest Politechnika Opolska oraz Przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o.

Pomysł utworzenia nowej formacji narodził się w lutym 2010 roku po koncercie noworocznym Opole – Pekin zorganizowanym przez Instytut Konfucjusza działający na Politechnice Opolskiej. Pomysłodawcą i prowadzącym jest Przemysław Ślusarczyk. Nazwa zespołu związana jest ściśle z dwoma instytucjami, które wspierają to przedsięwzięcie. Są to Przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o. i Politechnika Opolska.

Na przestrzeni wielu lat skład oraz profil zespołu parokrotnie się zmieniał. Debiut nastąpił 20 marca 2011 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Okrąglak (dzisiejsza Stegu Arena).

Obecnie el12 Opole Politechnic Band stanowi grupę koncertową, której muzycy rekrutują się z Orkiestry Politechniki Opolskiej oraz orkiestr dętych opolskiego „Elektryczniaka” i Grudzic. Grupa ta realizuje cykle koncertowe: „Muzyczne impresje – cykl koncertów wędrownych”, „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz dwie duże cykliczne imprezy: „Opolski Ekspres Dęty” i „Z orkiestrą po Odrze” – autorskie projekty dyrygenta zespołów.

Te trzy ostatnie imprezy zostały nagrodzone wyróżnieniem – Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. W 2020 roku „Opolski Ekspres Dęty” otrzymał nagrodę Opolska Marka 2019 w kategorii „promocja regionu”.

el12 Opole Politechnic Band – Generacja 2.0 to nowy projekt muzyczny, którego premiera miała miejsce 22 maja 2021 roku podczas II rejsu IX edycji „Z orkiestrą po Odrze”. Pomysł i kształt zespołu narodził się w październiku 2020 roku podczas jednego z wieczorów XXIV edycji Warsztatów Muzycznych. Pomysłodawcą projektu jest Przemysław Ślusarczyk. Zespół rozpoczął pracę nad nowym repertuarem w styczniu 2021 roku. Repertuar stanowią utwory z pogranicza jazzu, rocka, popu, z elementami bluesa wzbogacone o improwizacje.

Zespół tworzą muzycy rekrutujący się z Orkiestry Politechniki Opolskiej i Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu:

– Daria Noryńska (Syrinks) – fletnia Pana,
– Zofia Lichtenberg-Kokoszka – wiolonczela,
– Bartosz Dorosiewicz – saksofon tenorowy,
– Michał Duszak – gitara basowa,
– Gustaw Rydzak – instrumenty perkusyjne,
– Przemysław Ślusarczyk – stage piano,
– Rafał Ślusarczyk – instrumenty perkusyjne,
– Paweł Zając – trąbka.

Więcej informacji, spis kompozycji, wkładki do płyty oraz nagrania na stronie: https://www.el12.opolskie.art.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=256

Bezpośredni link do płyty: https://soundcloud.com/el12opb/sets/pozytywny-przeplyw-energii-2

Wirtualne albumy wydał Dział Promocji, Komunikacji i Kultury Politechniki Opolskiej, mastering – Dawid Tieleczek / DMB Studio, wkładki i elementy graficzne zaprojektował Adam Urban, zdjęcia – Sławoj Dubiel, redakcja – Lucyna Sterniuk-Gronek.

Wydawnictwa powstały jako w pełni działania niekomercyjne oraz udostępniane bezpłatnie. Działalność zespołów artystycznych jest oparta w pełni na działalności non-profit.