Z Orkiestrą (znów!) po Odrze

Z Orkiestrą (znów!) po Odrze

Po tym, jak na długie miesiące zamilkły w świecie wszelkie instrumenty, dźwięk orkiestry dętej, który 8 maja rozległ się na Odrze – był jak balsam dla ducha. Zmęczeni pandemią spacerowicze i mieszkańcy nadbrzeżnych dzielnic miasta z radością słuchali niecodziennego koncertu na wodzie, ale najwięcej energii impreza dała młodym muzykom, którzy nareszcie mogli wspólnie zagrać.

Jeden z celów akcji: muzykoterapia, udało się więc osiągnąć już w pierwszych minutach rejsu. Pozostałe to

– promocja województwa opolskiego
– kultury i alternatywnych działań kulturalnych
– żeglugi śródlądowej i wodnych szlaków turystycznych
– transportu wodnego
– turystyki regionalnej
– rewitalizacja żeglugi śródlądowej w województwie
– aktywizacja lokalnej społeczności

Popularny (i wyróżniony w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego” 2013) cykl pod nazwą „Z orkiestrą po Odrze” świętowałby w tym roku swoją X edycję, jednak z – wiadomych przyczyn – w 2020 roku został zawieszony. Muzyczny statek popłynął więc po raz dziewiąty, uświetniając za to inne jubileusze: 15-lecie Orkiestry Politechniki Opolskiej, 10-lecie el12 Opole Politechnic Band i najważniejszy – 55 lat opolskiej uczelni technicznej.

Na pokładzie statku Opolanin zagrali muzycy z el12 OPB, czyli skład łączący artystów z politechniki, opolskiego „Elektryczniaka” i Grudzic pod dyrekcją Przemysława Ślusarczyka, pomysłodawcy akcji. Z muzykami zaokrętował się prorektor ds. ogólnych i operacyjnych prof. Tomasz Boczar.

Trasa odrzańskiej wycieczki wiodła od przystani miejskiej do Groszowic i z powrotem, ale muzycy obrali też kurs na Most Piastowski, czyli do samego centrum miasta. Orkiestra grała na całym tym rzecznym odcinku, najdłuższy koncert dając na Śluzie Bolko, gdzie autorskie aranżacje muzyki rozrywkowej słuchacze dwukrotnie oklaskiwali z mostu spacerowego.

Może i pogoda nie była idealna, a covidowe obostrzenia nie pozwoliły na udział publiczności na statku (wymuszając również okrojenie składu zespołu) – lecz była to bez wątpienia wspaniała szczepionka przeciw kulturalnej posusze… Drugą dawkę można przyjąć już 22 maja, podczas II rejsu.

Ponieważ inna popularna impreza „Opolski Ekspres Dęty” w tym roku niestety się nie odbędzie – koncertowanie na wodzie będzie miało jeszcze jedną odsłonę. Tym razem w Kędzierzynie-Koźlu! Szczegóły na stronie: https://www.zorkiestrapoodrze.art.pl/

Galeria zdjęć